Preliminary Program

DAY 1 – Monday | August 27

GSNI-Global Schools of Neuroimmunology Pre-Course

DAY 2 – Tuesday | August 28

MORNING SESSION
8.30 – 13.00

Opening Ceremony
8.30 – 9.00 / Room A: –

PLENARY SYMPOSIUM

Plenary Symposium
9.00 – 10.30 / Room A: –

DEGENERATION & REGENERATION IN THE NERVOUS SYSTEM

Chairs:

V.Wee Yong (University of Calgary, Canada)

COFFEE BREAK
10.30 – 11.00 / Foyer

CONCURRENT SYMPOSIA

Concurrent Symposium 1
11.00 – 13.00 / Room A: –

NEURODGENERATIVE DISORDERS

Chairs:

Sandra Amor (VU Medical Center, Netherlands)
Shohoreh Issazadeh-Navikas (University of Copenhagen, Denmark)

Concurrent Symposium 2
11.00 – 13.00 / Room B: –

MICROBIOME

Chairs:

Hartmut Wekerle (Max Plank Institute of Neurobiology, Germany)

Concurrent Symposium 3
11.00 – 13.00 / Room C: –

PERIPHERAL NERVOUS SYSTEM

Chairs:

Angela Vincent (University of Oxford, United Kingdom)
Jerome De Seze (University Hospital of Strasbourg, France)

Concurrent Symposium 4
11.00 – 13.00 / Room D: –

CNS AUTOIMMUNITY

Chairs:

Vijay Kuchroo (Harvard Medical School and Brigham & Women’s Hospital, United States)
Burkhard Becher (University of Zürich, Switzerland)

LUNCH BREAK
13.00 – 14.00 / Foyer

AFTERNOON SESSION
14.00 – 20.00

WORKSHOPS

Workshop 1
14.00 – 16.00 / Room A: –

IMMUNOTHERAPEUTICS FOR NERVOUS SYSTEM DISORDERS

Chairs:

Thomas Korn (Klinikum rechts der Isar, Germany)

Workshop 2
14.00 – 16.00 / Room B: –

NEW INVESTIGATIVE MODALITIES

Chairs:

Bruno Stankoff (Sorbonne Universités, France)

Workshop 3
14.00 – 16.00 / Room C: –

ANTIBODY IN DISEASE

Chairs:

Workshop 4
14.00 – 16.00 / Room D: –

BRAIN CANCER AND IMMUNOTHERAPEUTICS

Chairs:

COFFEE BREAK
16.00 – 16.30

LECTURE

the Newsom-Davis Lecture
16.30 – 17.30

Chairs:

Gianvito Martino (San Raffaele Hospital, Italy)

POSTER

Poster session & drinks and Poster oral presentations
17.30 – 20.00


DAY 3 – Wednesday | August 29

MORNING SESSION: 8.30 – 10.30

PLENARY

Plenary Symposium
8.30 – 10.30 / Room A: –

GLIA & MICROGLIA

Chairs:

Shane Liddelow (NYU Langone, United States)
Hannelore Ehrenreich (Max Planck Institute of Experimental Medicine, Germany)

COFFEE BREAK
10.30 – 11.00 / Foyer

CONCURRENT SYMPOSIA

Concurrent Symposium 1
11.00 – 13.00 / Room A: –

NEUROIMMUNE PSYCHIATRY

Chairs:

Belinda Lennox (University of Oxford, United Kingdom)
Betty Diamond (The Feinstein Institute for Medical Research, United States)

Concurrent Symposium 2
11.00 – 13.00 / Room B: –

MULTIPLE SCLEROSIS

Chairs:

Amit Bar-Or (University of Pennsylvania, United States)
Jorge Correale (Raul Carrea Institute for Neurological Research, Argentina)

Concurrent Symposium 3
11.00 – 13.00 / Room C: –

NERVOUS SYSTEM INJURY & IMMUNITY

Chairs:

Phillip Popovich (The Ohio State University, United States)
Michal Schwartz (The Weizmann Institute of Science, Israel)

Concurrent Symposium 4
11.00 – 13.00 / Room D: –

ANIMAL MODELS IN NEUROIMMUNOLOGY

Chairs:

Bert ‘t Hart (Biomedical Primate Research Centre, Netherlands)
David Baker (Queen Mary University of London, United Kingdom)

LUNCH BREAK
13.00 – 14.00

AFTERNOON SESSION: 14.00 – 18.00

LECTURE

the Immunology Lecture

Chairs:

COFFEE BREAK
15.00 – 15.30

WORKSHOPS

Workshop 1
15.30 – 18.00

TROPICAL INFECTION OF THE CNS

Chairs:

CONGRESS DINNER
18.00 –


DAY 4 – Thursday | August 30

MORNING SESSION: 8.30 – 13.00

PLENARY

Plenary Symposium
8.30 – 10.30 / Room A: –

NEUROINFLAMMATORY DISORDERS

Chairs:

Roland Liblau (Université Toulouse III, France)
Susumu Kusunoki (Kindai University School of Medicine, Japan)

COFFEE BREAK
10.30 – 11.00 / Foyer

CONCURRENT SYMPOSIA

Concurrent Symposium 1
11.00 – 13.00 / Room A: –

NEUROINFECTION

Chairs:

Yoshihisa Yamano (St. Marianna University Graduate School of Medicine, Japan)
Dan Barouch (Harvard Medical School, United States)

Concurrent Symposium 2
11.00 – 13.00 / Room B: –

DISCOVERY OF NEW TARGETS IN ANTIBODY-ASSOCIATED DISORDERS

Chairs:

Vanda Lennon (Mayo Clinic, United States)

Concurrent Symposium 3
11.00 – 13.00 / Room C: –

GENETIC BASIS OF NEUROINFLAMMATION

Chairs:

Jenny Ting (UNC School of Medicine, United States)
Yanick Crow (Institute Imagine (INSERM UMR1163, France)

Concurrent Symposium 3
11.00 – 13.00 / Room D: –

MICROGLIA

Chairs:

Akio Suzumura (Nagoya University, Japan)
Ari Waisman (University Medical Center of the Johannes Gutenberg University, Germany)

LUNCH BREAK
13.00 – 14.00 / Foyer

AFTERNOOON SESSION: 14.00 – 20.00

WORKSHOPS

Workshop 1
14.00 – 18.00 / Room A: –

INFLUENCE OF THE X CHROMOSOME IN NEUROIMMUNOLOGY (Y DO WE IGNORE THE X?)

Chairs:

Workshop 2
14.00 – 18.00 / Room B: –

MS

Chairs:

LECTURE

the Dale McFarlin Lecture
18.00 – 19.00 / Room A: –

Chairs:

Roland Martin (University of Zürich, Switzerland)

POSTER SESSIONS

Poster Session / Poster Oral Presentation
19.00 – 20.00 / Poster Hall


DAY 5 – Friday | August 31

MORNING SESSION: 8.30 – 13.00

LECTURE

the Rita Levi-Montalcini Neurobiology Lecture
8.30 – 9:30 / Room A:-

Chairs:

Perry Bartlett (The University of Queensland, Australia)

PLENARY

Plenary Symposium
9.30 – 10.30 / Room A: –

Chairs:

Scott Zamvil (University of California, San Francisco, United States)

COFFEE BREAK
10.30 – 11.00 / Foyer

Posters
11.00 – 13.00 / Poster Hall

Workshop
11.00 – 13.00 / Room A: –

MS/NMOSD FOCUSED ON THERAPEUTIC OPTIONS

Chairs:

LUNCH BREAK
13.00 – 14.00 / Foyer

Plenary
14.00 – 15.00 / Room A: –

CROSSTALK BETWEEN THE GUT & THE NERVOUS SYSTEM

Chairs:

Takashi Yamamura (National Institute of Neuroscience, Japan)
Francisco Quintana (Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, United States)

Best Short Talks / Highlights
15.00 – 17.00 / Room A: –

THE GREAT MS DEBATE ON MS – WHICH COMES FIRST?

Chairs:

Closing
17.00 – 18.00 / Room A: –