Scientific Program

ISNI | Tuesday - August 28

Plenary 1: Degeneration & Regeneration in the Nervous System
08:15-10:40

Chairs: Michal Schwartz and David Brown

AUDITORIUM

08:15-08:40 | Welcome
08:40-09.25 | Michal Schwartz (🇮🇱)
09:25-10:10 | V. Wee Yong (🇨🇦)
10:10-10:40 | Trevor Kilpatrick (🇦🇺)

10:40 – 11:00: Coffee Break

Symposium 1: Neurodegenerative Disorders and Regeneration
11:00-13:20

Symposium 2: Microbiome
11:00-13:20

Symposium 3: The Peripheral Nervous System
11:00-13:20

Chairs: Pamela McCombe and Jean-Pierre Julien

P9

Chairs: Anne-Katrin Pröbstel and Ashutosh Mangalam

P11

Chairs: Sonia Berrih-Aknin and William Phillips

P6

11:00-11:30 | Sandra Amor (🇬🇧 🇾🇪)
11:30-12:00 | Shohreh Issazadeh-Navikas (🇩🇰)
12:00-12:20 | Pamela McCombe (🇦🇺)
Oral Presentations:
12:20-12:35 | Bente Finsen (🇩🇰)
12:35-12:50 | Neta Rosenzweig (🇮🇱) 
12:50-13:05 | Jean-Pierre Julien (🇨🇦)
13:05-13:20 | Marie Dittmer (🇬🇧)
11:00-11:30 | Hartmut Wekerle (🇩🇪)
11:30-12:00 | Sachiko Miyake (🇯🇵)
12:00-12:20 | Howard Weiner (🇺🇸)
Oral Presentations:
12:20-12:35 | Anne-Katrin Pröbstel (🇺🇸)
12:35-12:50 | Ashutosh Mangalam (🇺🇸)
12:50-13:05 | Laura Piccio (🇺🇸)
13:05-13:20 | Tommy Regen (🇩🇪)
11:00-11:30 | Angela Vincent (🇬🇧)
11:30-12:00 | Jerome De Seze (🇫🇷)
12:00-12:20 | Emily Mathey (🇦🇺)
Oral Presentations:
12:20-12:35 | Anne Mausberg (🇩🇪)
12:35-12:50 | Kristina Patterson (🇺🇸)
12:50-13:05 | Ji Zhang (🇨🇦)
13:05-13:20 | Seiichi Omura (🇯🇵)

Symposium 4: CNS Autoimmunity
11:00-13:20

Chairs: Judith Greer and Jack Antel

AUDITORIUM

11:00-11:30 | Vijay Kuchroo (🇺🇸)
11:30-12:00 | Burkhard Becher (🇨🇭)
12:00-12:20 | Anne Brüstle (🇦🇺)
Oral Presentations:
12:20-12:35 | Luc Vallieres (🇨🇦)
12:35-12:50 | Judith Hauptmann (🇩🇪)
12:50-13:05 | Sumanta Barman (🇩🇪)
13:05-13:20 | Kevin O’Connor (🇺🇸)

13:20 – 14:00: Lunch Break and Poster Viewing

Workshop 1: Immunotherapeutics for Nervous System Disorders
14:00-16:10

Workshop 2: Visualizing the Brain
14:00-16:15

Workshop 3: Neurodegenerative Disorders
14:00-16:00

Chairs: Suzanne Hodgkinson and Richard Ransohoff

P9

Chairs: Rana Karabudak and Friedemann Paul

P6

Chairs: Shohreh Issazadeh-Navikas and Trevor Kilpatrick

P7

14:00-14:30 | Thomas Korn (🇩🇪)
14:30-14:50 | Russell Dale (🇦🇺)
14:50-15:10 | Stephen Reddel (🇦🇺)
Oral Presentations:
15:10-15:25 | Marina Mané Damas (🇳🇱)
15:25-15:40 | Christina Vogelaar (🇩🇪)
15:40-15:55 | Kimitoshi Kimura (🇯🇵)
15:55-16:10 | Fiona Chan (🇦🇺)
14:00-14:30 | Bruno Stankoff (🇫🇷)
14:30-15:00 | Friedemann Paul (🇩🇪)
Oral Presentations:
15:00-15:15 | David Gonsalvez (🇦🇺)
15:15-15:30 | Steffan Bittner (🇩🇪)
15:30-15:45 | Maria Tappatà (🇮🇹)
15:45-16:00 | Volker Siffrin (🇩🇪)
16:00-16:15 | Zaiqiang Zhang (🇨🇳)
Oral Presentations:
14:00-14:15 | Manja Schubert (🇳🇴)
14:15-14:30 | Tomomi Kanazawa (🇯🇵)
14:30-14:45 | Peter Filipcik (🇸🇰)
14:45-15:00 | Maryam Nakhaei-Nejad (🇨🇦)
15:00-15:15 | Tejbeer Kaur (🇺🇸)
15:15-15:30 | Alina Blusch (🇩🇪)
15:30-15:45 | Benjamin Trewin (🇦🇺)
15:45-16:00 | Savannah Sims (🇺🇸)

Workshop 4: Antibodies and B Cells in Neuroimmunological Disease
14:00-16:15

Workshop 5: Focus on T cells in Neuroimmune Disorders
14:00-16:15

Chairs: Joanne Reed and Sarosh Irani

P11

Chairs: Anne Brüstle and Vijay Kuchroo

AUDITORIUM

14:00-14:30 | Deborah Young (🇳🇿)
Oral Presentations:
14:30-14:45 | Joanne Reed (🇦🇺)
14:45-15:00 | Sarosh Irani (🇬🇧)
15:00-15:15 | Adam Al-Diwani (🇬🇧)
15:15-15:30 | Mateusz Makuch (🇬🇧)
15:30-15:45 | Melanie Ramberger (🇬🇧)
15:45-16:00 | Fiona Tea (🇦🇺)
16:00-16:15 | Jeffrey Bennett (🇺🇸)
Oral Presentations:
14:00-14:15 | Sarah Mundt (🇨🇭)
14:15-14:30 | Hedwich Kuipers (🇨🇦)
14:30-14:45 | Paul Austin (🇦🇺)
14:45-15:00 | Daniela Latorre (🇨🇭)
15:00-15:15 | Zyian Shi (🇨🇳)
15:15-15:30 | Xuan-hung Nguyen (🇫🇷) – presented by Roland Liblau
15:30-15:45 | Cyril Laurent (🇨🇦)
15:45-16:00 | Alicia Wilson (🇦🇺)
16:00-16:15 | Joseph Sabatino (🇺🇸)

KEYNOTE Lecture
16:30 – 17:30

Chairs: Angela Vincent and Trevor Owens

AUDITORIUM

the Newsom-Davis Lecture

Gianvito Martino (🇮🇹)

Poster and Mini-Oral Sessions

17:30 – 20:00

MINI-ORAL PRESENTATIONS

Group 1: Russell Dale and Iain Campbell

#98 | Daisuke Noto (🇯🇵)
#122 | Fernando Gonzalez Ibanez (🇨🇦)
#128 | Amy Shepherd (🇦🇺)
#172 | Jodie Stephenson (🇬🇧)
#195 | Barney Viengkhou (🇦🇺)
#265 | Marco Bacigaluppi (🇮🇹)
#308 | Camilla Thygesen (🇩🇰)
#320 | Singgih Bekti Worsito (🇮🇩)
#366 | Guang-Xian Zhang (🇺🇸)
#373 | Jacqueline Quandt (🇨🇦)
#378 | Molly Swanson (🇳🇿)

Group 2: Natalie Payne and Marc Ruitenberg

#27 | Anna Tröscher (🇱🇻)
#36 | Masoud Hassanpour (🇦🇺)
#37 | Elisabetta Volpe (🇮🇹)
#67 | Nathan Fiore (🇦🇺)
#126 | Frances Corrigan (🇦🇺)
#166 | Dmitriy Labunskiy (🇺🇸)
#171 | Filipa Marques Ferreira (🇨🇭)
#191 | Stefanie Bock (🇩🇪)
#199 | Yvonne Dombrowski (🇬🇧)
#298 | Yilin Mao (🇦🇺)
#314 | Tommaso Croese (🇮🇹)

Group 3: Pamela McCombe and David Brown

#208 | Jo Cameron (🇦🇺)
#225 | Christine Bundell (🇦🇺)
#257 | Rana Karabudak (🇹🇷)
#299 | Sonia Berrih-Aknin (🇫🇷)
#317 | Joseph Angelo Lopez (🇦🇺)
#321 | James Varley (🇬🇧)
#330 | Ariadna Fontes-Villalba (🇦🇺)
#341 | Evelyn Peelen (🇨🇦)
#406 | Alicia Zou (🇦🇺)

POSTER PRESENTATIONS

#22 | Christina Francisca Vogelaar (🇩🇪)
#23 | Tetsuya Kanai (🇯🇵)
#26 | Akiyuki Uzawa (🇯🇵)
#30 | Alessia Capone (🇮🇹)
#39 | Rosa Bonaccorso (🇮🇹)
#41 | Jason Plemel (🇨🇦)
#45 | Eugene Mironets (🇺🇸)
#50 | Kazuya Takahashi (🇯🇵)
#65 | Alice Buonfiglioli (🇩🇪)
#68 | YuRee Choi (🇰🇷)
#77 | Shirong Liu (🇺🇸)
#78 | Minsook Ye (🇰🇷)
#82 | Ida Herdlevær (🇳🇴)
#84 | Torbjørn Kråkenes (🇳🇴)
#88 | Masashi Watanabe (🇯🇵)
#96 | Jessica Marbourg (🇺🇸)
#113 | Takayuki Fujii (🇯🇵)
#117 | Cinthia Farina (🇮🇹)
#123 | Deepak Kaushik (🇨🇦)
#145 | Kazumichi Yagura (🇯🇵)
#147 | Yukiko Ozawa (🇯🇵)
#159 | Amar Abdullah (🇦🇺)
#162 | Golam Khandaker (🇬🇧)
#173 | Annie Pu (🇨🇦)
#176 | Emily Willis (🇦🇺)
#179 | Brooke Keating (🇦🇺)
#183 | Rana Karabudak (🇹🇷)
#202 | Teruhisa Yamamoto (🇯🇵)
#203 | Jun Kawanokuchi (🇯🇵)
#207 | Elliot Teo (🇦🇺)
#213 | Hazel Quek (🇦🇺)
#215 | Fathinul Fikri Ahmad Saad (🇲🇾)
#220 | Elena Di Martino (🇸🇪)
#228 | Robb Wesselingh (🇦🇺)
#235 | Luca Battistini (🇮🇹)
#237 | Annmarie Pendleton (🇦🇺)
#243 | Anna Vuorimaa (🇫🇮)
#251 | Anne-Katrin Pröbstel (🇺🇸)
#260 | Justin Read (🇨🇦)
#267 | Satoru Tanaka (🇯🇵)
#279 | Lotta Oikari (🇦🇺)
#289 | Ginell Ranpura (🇦🇺)
#290 | Alexander Ryan (🇦🇺)
#296 | Julie Wixey (🇦🇺)
#300 | Miwa Nomura (🇯🇵)
#303 | Sonia Berrih-Aknin (🇫🇷)
#324 | Carolin Hoffmann (🇳🇱)
#332 | Sonia Berrih-Aknin ((🇫🇷)
#340 | Pardeep Kumar (🇮🇳)
#350 | Paula Sanchez-Molina (🇪🇸)
#354 | Susan Giorgi-Coll (🇬🇧)
#374 | Karoline Moeller (🇩🇪)
#390 | Woncheol Jung (🇦🇺)
#391 | Victoria Lyons (🇦🇺)
#393 | Sung Min Kim (🇰🇷)
#398 | Andrea Stofkova (🇨🇿)
#400 | Po-hsiu Kuo (🇹🇼)
#401 | Faiez Al Nimer (🇸🇪)
#403 | Michael Lovelace (🇦🇺)
#407 | Wen-Hai Chou (🇹🇼)
#413 | Pattama Songkhunawej 
(🇦🇺)
#457 | Faisal Barnawi
#458 | Nicolás Urriola (🇦🇺)

ISNI | Wednesday - August 29

Plenary 2: Glia and Microglia
08:30-10:30

Chairs: Jana Vukovic and Iain Campbell

AUDITORIUM

08:30-09:10 | Robyn Klein (🇺🇸)
09:10-09:50 | Richard Ransohoff (🇺🇸)
09:50-10:30 | Shane Liddelow (🇺🇸)

10:30 – 11:00: Coffee Break

Symposium 5: Microglia and Macrophages
11:00-13:20

Symposium 6: Multiple Sclerosis (sponsored by ACTRIMS)
11:00-13:20

Symposium 7: Nervous System Injury & Immunity
11:00-13:20

Chairs: Anne La Flamme and Alexandre Prat

P9

Chairs: Cinthia Farina and Luca Battistini

AUDITORIUM

Chairs: Kaylene Young and Marc Ruitenberg

P11

11:00-11:30 | Akio Suzumura (🇯🇵)
11:30-12:00 | Ari Waisman (🇩🇪)
12:00-12:20 | Anne La Flamme (🇳🇿)
Oral Presentations
12:20-12:35 | Melanie Pieber (🇸🇪)
12:35-12:50 | Tuan Leng Tay (🇩🇪)
12:50-13:05 | Anouk Benmamar-Badel (🇩🇰)
13:05-13:20 | Phillip West (🇦🇺)
11:00-11:30 | Amit Bar-Or (🇺🇸)
11:30-12:00 | Jorge Correale (🇦🇷)
12:00-12:20 | Michael Pender (🇦🇺)
Oral Presentations
12:20-12:35 | Bibiana Bielekova (🇺🇸)
12:35-12:50 | Tessa Dhaeze (🇨🇦)
12:50-13:05 | Ben Raveney (🇬🇧)
13:05-13:20 | Daniel Anthony (🇬🇧)
11:00-11:20 | Kaylene Young (🇦🇺)
11:20-11:50 | Marc Ruitenberg (🇦🇺)
Oral Presentations
11:50-12:05 | Giorgia Serena Gullotta (🇮🇹)
12:05-12:20 | Faith Brennan (🇺🇸)
12:20-12:35 | Cathrine Larochelle (🇨🇦)
12:35-12:50 | Hemant Kumar (🇰🇷)
12:50-13:20 | Heinz Wiendl (🇩🇪)

Symposium 8: Animal Models in Neuroimmunology
11:00-13:15

Chairs: Gila Moalem-Taylor and Iain Comerford

p6

11:00-11:30 | David Baker (🇬🇧)
11:30-12:00 | Jun-ichi Kira (🇯🇵)
Oral Presentations
12:00-12:15 | Lidia Yshii (🇫🇷)
12:15-12:30 | Maria Pia Giannoccaro (🇬🇧)
12:30-12:45 | Juliana Komuczki (🇨🇭)
12:45-13:00 | Irini Papazian (🇬🇷)
13:00-13:15 | Daniel Harari (🇮🇱)

13:15 – 14:00: Lunch Break and Poster Viewing

KEYNOTE Lecture
14:00 – 15:00

Chairs: Judith Greer and V. Wee Yong

AUDITORIUM

The Immunology Lecture

Carola Vinuesa (🇦🇺)

Workshop 6: CNS Infection
15:15-17:00

Workshop 7: Metabolism
15:15-16:55

Workshop 8: Innate Mediators of Inflammation
15:15-16:55

Chairs: Georges Grau and Markus Hofer

P6

Chairs: Nicola Woodroofe and Michael Jackson

P7

Chairs: Mastura Monif and Zsolt Illés

P9

15:15-15:45 | Richard Idro (🇺🇬)
15:45-16:15 | Anirban Basu (🇮🇳)
Oral Presentations
16:15-16:30 | Luca Ghita (🇩🇪)
16:30-16:45 | Khanyisile Kgoadi (🇿🇦)
16:45-17:00 | Eiji Matsuura (🇯🇵)
15:15-15:40 | Karin Borges (🇦🇺)
Oral Presentations
15:40-15:55 | Kanneboyina Nagaraju (🇺🇸)
15:55-16:10 | Monica Killen (🇬🇧)
16:10-16:25 | Pardeep Kumar (🇮🇳)
16:25-16:40 | Michael Jackson (🇦🇺)
16:40-16:55 | Pamela McCombe (🇦🇺)
15:15-15:35 | Roberta Mazzieri (🇦🇺)
15:35-15:55 | Iain Comerford (🇦🇺)
Oral Presentations
15:55-16:10 | Alexandra Palmer (🇨🇦)
16:10-16:25 | Jelani Clarke (🇨🇦)
16:25-16:40 | Marlene Thorsen Mørch (🇩🇰)
16:40-16:55 | Eduardo Albornoz (🇦🇺)

Workshop 9: Advances in Progenitors and Stem cells Research
15:15-17:05

Workshop 10: Diagnosing and Identifying New Treatment Targets in MS and other Disorders
15:15-17:00

Chairs: Natalie Payne and Gianvito Martino

P11

Chairs: Bibiana Bielekova and Scott Zamvil

AUDITORIUM

15:15-15:35 | Natalie Payne (🇦🇺)
Oral Presentations
15:35-15:50 | Sonia Berrih-Aknin (🇫🇷)
15:50-16:05 | Antonio Uccelli (🇮🇹)
16:05-16:20 | Jennifer Massey (🇦🇺)
16:20-16:35 | Arnon Karni (🇮🇱)
16:35-16:50 | Anthony White (🇦🇺)
16:50-17:05 | Santhi Gorantla (🇺🇸)
Oral Presentations
15:15-15:30 | Bibiana Bielekova (🇺🇸)
15:30-15:45 | Tomas Kalincik (🇦🇺)
15:45-16:00 | Hiroshi Kuroda (🇯🇵)
16:00-16:15 | Jocelyn Jiang (🇦🇺)
16:15-16:30 | Ursula Boschert (🇺🇸)
16:30-16:45 | Sudarshini Ramanathan (🇦🇺)
16:45-17:00 | Grant Parnell (🇦🇺)

17:30-18:30 | ISNI General Assembly

ISNI PARTY!

ISNI | Thursday - August 30

Plenary 3: Neuroinflammatory Disorders
08:30-10:30

Chairs: Pamela McCombe and Todd Hardy

AUDITORIUM

08:30-09:15 | Roland Liblau (🇫🇷)
09:15-10:00 | Susumu Kusunoki (🇯🇵)
10:00-10:30 | Matthew Kiernan (🇦🇺)

10:30 – 11:00: Coffee Break

Symposium 9: Infection and the Nervous System
11:00-13:20

Symposium 10: Investigating Targets of Antibody-associated Disorders
11:00-13:20

Symposium 11: Genetic Basis of Neuroinflammation
11:00-13:20

Chairs: Nicholas King and Richard Idro

P6

Chair: Stefan Blum

AUDITORIUM

Chairs: Fiona McKay and Sergio Baranzini

P11

11:00-11:30 | David O’Connor (🇺🇸)
11:30-12:00 | Yoshihisa Yamano (🇯🇵)
12:00-12:20 | Nicholas King (🇦🇺)
Oral Presentations
12:20-12:35 | Andreas Pavlou (🇩🇪)
12:35-12:50 | Alice McGovern (🇦🇺)
12:50-13:05 | Georges Grau (🇦🇺)
13:05-13:20 | Alan Ebringer (🇬🇧)
11:00-11:30 | Vanda Lennon (🇺🇸)
11:30-11:55 | Fabienne Brilot (🇦🇺 / 🇧🇪)
11:55-12:20 | Stefan Blum (🇦🇺)
Oral Presentations
12:20-12:35 | Angela Vincent (🇬🇧)
12:35-12:50 | Antonio Berretta (🇬🇧)
12:50-13:05 | Christine Bundell (🇦🇺)
13:05-13:20 | Dmitriy Labunskiy (🇺🇸)
11:00-11:30 | Jenny Ting (🇺🇸)
11:30-11:50 | Margaret Jordan (🇦🇺)
Oral Presentations
11:50-12:05 | Ewoud Ewing (🇸🇪)
12:05-12:20 | Jun Yan (🇦🇺)
12:20-12:35 | Marie Louise Elkjær (🇩🇰)
12:35-12:50 | David Booth (🇦🇺)
12:50-13:05 | Lucas Schirmer (🇺🇸)
13:05-13:20 | Taylor Syme (🇦🇺)

Symposium 12: Neuroimmun Psychiatry
11:00-13:20

Chairs: Belinda Lennox and Roberto Furlan

P9

11:00-11:30 | Belinda Lennox (🇬🇧)
11:30-11:50 | David Brown (🇦🇺)
Oral Presentations
11:50-12:05 | Carolin Hoffmann (🇳🇱)
12:05-12:20 | James Scott (🇦🇺)
12:20-12:35 | Haley Vecchiarelli (🇨🇦)
12:35-12:50 | Dilansu Güneykaya (🇩🇪)
12:50-13:05 | Roberto Furlan (🇮🇹)
13:05-13:20 | Deepti Pilli (🇦🇺)

13:20 – 14:05: Lunch Break and Poster Viewing

Workshop 11: Multiple Sclerosis
14:05-16:05

Workshop 12: Neuroimmune Antibody Assays: where are we at?
14:05-16:00

Workshop 13: Interactions Between Periphery and CNS
14:05-16:05

Chairs: Shalina Ousman and Howard Weiner

AUDITORIUM

Chairs: Christine Bundell and Patrick Waters

P9

Chairs: Britta Engelhardt and Roland Liblau

P6

14.05-14.30 | Judith Greer (🇦🇺)
Oral Presentations
14:30-14:45 | Claudia Cantoni (🇺🇸)
14:45-15:00 | Michael Levin (🇨🇦)
15:00-15:15 | Tonia Woodberry (🇦🇺)
15:15-15:30 | Carl Beyers (🇳🇿)
15:30-15:45 | Laura Airas (🇫🇮)
15:45-16:05 | Alexandre Prat (🇨🇦)
14:05-14:25 | Antonio Uccelli (🇮🇹)
14:25-14:45 | Matteo Gastaldi (🇮🇹)
14:45-15:00 | Kai Fechner (🇩🇪)
15:00-15:15 | Daman Langguth (🇦🇺)
Oral Presentations
15:15-15:30 | Patrick Waters (🇬🇧)
15:30-15:45 | Jiawei Wang (🇨🇳)
15:45-16:00 | Andrew Swayne (🇦🇺)
Oral Presentations
14:05-14:20 | Stefanie Bock (🇩🇪)
14:20-14:35 | Evelyn Peelen (🇨🇦)
14:35-14:50 | Eugene Ponomarev (🇭🇰)
14:50-15:05 | Afroditi Tsitsou-Kampeli (🇮🇱)
15:05-15:20 | Samantha Dando (🇦🇺)
15:20-15:35 | Marc-André Lécuyer (🇨🇦)
15:35-15:50 | Evelien Houben (🇧🇪)
15:50-16:05 | Marc Charabati (🇨🇦)

Workshop 14: Microglia and Macrophage
14:05-16:05

Workshop 15: Clinical and Laboratory Aspects of Neuroimmunological Diseases
14:05-15:53

Chairs: Shannon Beasley and Akio Suzumura

P11

Chairs: Sudarshini Ramanathan and Tomas Kalincik

P7

Oral Presentations
14:05-14:20 | Suzanne Aarts (🇳🇱)
14:20-14:35 | Abi Yates (🇬🇧)
14:35-14:50 | Jasna Kriz (🇨🇦)
14:50-15:05 | Zachery Moore (🇦🇺)
15:05-15:20 | Thameem Dheen (🇸🇬)
15:20-15:35 | Laurie Baert (🇫🇷)
15:35-15:50 | Jana Vukovic (🇦🇺)
15:50-16:05 | Mohammad Hossein (Reza) Khorooshi (🇩🇰)
Oral Presentations
14:05-14:20 | Ernestina Santos (🇵🇹)
14:20-14:35 | Jo Cameron (🇦🇺)
14:35-14:50 | Jennifer Roberts (presented by Jo Cameron) (🇦🇺)
14:50-15:05 | Dolly Roy (🇺🇸)
15:05-15:20 | Mio Hamatani (🇯🇵)
15:20-15:35 | Ursula Boschert (🇺🇸)
15:35-15:50 | Sung Min Kim (🇰🇷)
15:50-16:05 | Karen Robinson (🇦🇺)

KEYNOTE Lecture
16:15 – 17:15

Chairs: Michal Schwartz and Amit Bar-Or

AUDITORIUM

the Rita Levi-Montalcini Neurobiology Lecture

Perry Bartlett (🇦🇺)

Poster and Mini-Oral Sessions

17:15 – 20:00

MINI-ORAL PRESENTATIONS 17:15 – 18:30

Group 1: Christine Bundell and Anne La Flamme

#20 | Olaf Stuve (🇺🇸)
#43 | Katharina Robichon (🇦🇺)
#58 | Arnon Karni (🇮🇱)
#72 | Kirsten Guse (🇨🇭)
#133 | Nadine Didwischus (🇩🇪)
#141 | Aakanksha Dixit (🇦🇺)
#234 | Lisa Schrewe (🇨🇭)
#369 | Vahid Hoghooghi (🇨🇦)

Group 2: Fabienne Brilot and Stephen Reddel

#28 | Cornelia Würthwein (🇩🇪)
#80 | Prue Hart (🇦🇺)
#92 | Jeannette Lechner-Scott (🇦🇺)
#138 | Tessa Dhaeze (🇨🇦)
#139 | Tessa Dhaeze (🇨🇦)
#154 | Georges Grau (🇦🇺)
#174 | Maryam Nakhaei-Nejad (🇨🇦)
#287 | Yeseul Kim (🇰🇷)
#310 | Tomas Kalincik (🇦🇺)
#315 | Nicky Dunn (🇸🇪)
#348 | Stephanie Zandee (🇨🇦)

Group 3: Tonia Woodberry and Iain Comerford

#89 | Maike Hartlehnert (🇩🇪)
#205 | Lawrence Ong (🇦🇺)
#206 | Youwei Lin (🇯🇵)
#240 | Dingke Wen (🇨🇳)
#248 | Hannah Salapa (🇨🇦)
#256 | Nikki McLean (🇨🇦)
#261 | Ji Zhang (🇨🇦)
#263 | Natasja Wulff Pedersen (🇩🇰)
#285 | Yuichiro Hashi (🇯🇵)
#359 | Catherine Larochelle (🇨🇦)

POSTER PRESENTATIONS

#25 | Sible Güler (🇹🇷)
#28 | Cornelia Würthwein (🇩🇪)
#46 | Mayumi Furuya (🇯🇵)
#56 | Jeonghee Cho (🇰🇷)
#59 | Hye Lim Lee (🇰🇷)
#62 | Kenichi Serizawa (🇯🇵)
#63 | Mohammad H. Khorooshi (🇩🇰)
#90 | Kira Pichi (🇩🇪)
#91 | Priscilla Koduah (🇩🇪)
#93 | Richard MacDonell (🇦🇺)
#97 | Lil Meyer-Arndt (🇩🇪)
#101 | Toshiki Fujioka (🇯🇵)
#109 | Kyong Jin Shin (🇰🇷)
#119 | Nathan Michaels (🇨🇦)
#134 | Young-Sook Kim (🇰🇷)
#135 | Gerd Haga Bringeland (🇳🇴)
#136 | Nicola Woodroofe (🇬🇧)
#143 | Hari Prasad Joshi (🇰🇷)
#144 | Ayse Altintas (🇹🇷)
#150 | Masahiko Kishi (🇯🇵)
#152 | Roshan Dhanapalaratnam (🇦🇺)
#167 | Cris Constantinescu (🇬🇧)
#170 | Shannon Beasley (🇦🇺)
#181 | Mads Olesen (🇩🇰)
#184 | Fabian Szepanowski (🇩🇪)
#185 | Fabian Szepanowski (🇩🇪)
#186 | Tomoko Narita (🇯🇵)
#190 | Atsushi Nomura (🇯🇵)
#194 | Venu Narayanan (🇩🇪)
#197 | Linda Ottoboni (🇮🇹)
#198 | Janis Kerkering (🇩🇪)
#212 | Samuel Duffy (🇦🇺)
#216 | Kerrie Foyle (🇦🇺)
#223 | Florian Pernin (🇨🇦)
#224 | Heidi Högel (🇫🇮)
#231 | Tao Jin (🇨🇳)
#232 | Tao Jin (🇨🇳)
#233 | Christof Gaunt (🇦🇺)
#238 | Tao Jin (🇨🇳)
#239 | Luca Battistini (🇮🇹)
#258 | Bibiana Bielekova (🇺🇸)
#264 | Hina Khan (🇬🇧)
#266 | Tanuja Chitnis (🇺🇸)
#271 | Tomas Kalincik (🇦🇺)
#274 | Tomas Kalincik (🇦🇺)
#280 | Norio Chihara (🇯🇵)
#284 | Akiko Nagaishi (🇯🇵)
#286 | Siew Kar Chen (🇦🇺)
#288 | Yeseul Kim (🇰🇷)
#294 | Evelyn Peelen (🇨🇦)
#295 | Elizabeth Shiner (🇦🇺)
#297 | Sunho Lee (🇰🇷)
#304 | William Phillips (🇦🇺)
#307 | Ursula Boschert (🇺🇸)
#316 | George Kerin (🇦🇺)
#322 | Tomas Kalincik (🇦🇺)
#323 | Juhyeon Kim (🇰🇷)
#337 | Tina Khorshid Ahmad (🇨🇦)
#355 | Mark Stettner (🇩🇪)
#356 | Stephanie Zandee (🇨🇦)
#363 | Tommaso Croese (🇮🇹)
#365 | Chieh-Hsin Lee (🇨🇦)
#368 | Vasilena Petrova (🇧🇬)
#370 | Vasilena Petrova (🇧🇬)
#379 | Sharon Hollins (🇦🇺)
#392 | Naoki Kawaguchi (🇯🇵)
#395 | David Haegert (🇨🇦)
#396 | Manoj Mishra  (🇨🇦)
#399 | Michael Roizman (🇦🇺)
#402 | Michael D. Lovelace (🇦🇺)
#404 | Yong-Won Shin (🇰🇷)
#417 | Prenitha Mercy Ignatius Arokia Doss (🇨🇦)
#448 | Mastura Monif (🇦🇺)

ISNI | Friday - August 31

Plenary 4: Demyelinating Disorders and MS
08:30 – 10:30

Chairs: Vanda Lennon and Jun-ichi Kira

AUDITORIUM

08:30-09:15 | Scott Zamvil (🇺🇸)
09:15-10:00 | Britta Engelhardt (🇨🇭)
10:00-10:30 | Simon Broadley (🇦🇺)

KEYNOTE Lecture
10:30-11:30

Chairs: Fabienne Brilot and Cedric Raine

AUDITORIUM

The Dale McFarlin Lecture

Roland Martin (🇨🇭)

Workshop 16: Therapeutic Options in MS/NMOSD
11:40 – 13:15

Workshop 17: Modeling Features of MS in Animals
11:40-13:15

Chairs: Prue Hart and Heinz Wiendl

AUDITORIUM

Chairs: Sandra Amor and Trevor Owens

P6

11:40-12:00 | Jeannette Lechner-Scott (🇦🇺)
Oral Presentations
12:00-12:15 | Takako Matsuoka (🇯🇵)
12:15-12:30 | Jacqueline Orian (🇦🇺)
12:30-12:45 | Wakiro Sato (🇯🇵)
12:45-13:00 | Nicole Kerlero de Rosbo (🇮🇹)
13:00-13:15 | Simon Thebault (🇨🇦)
Oral Presentations
11:40-11:55 | Andrew Caprariello (🇨🇦)
11:55-12:10 | Alessia Capotondo (🇮🇹)
12:10-12:25 | Aakanksha Dixit (🇦🇺)
12:25-12:40 | Ryo Yamasaki (🇯🇵)
12:40-12:55 | Susanne Vainio (🇫🇮)
12:55-13:10 | Jacqueline Quandt (🇨🇦)

13:15 – 14:00: Lunch

Plenary 5: Cross-talk between the Gut and the Nervous System
14:00-15:30

Chairs: Sachiko Miyake and Sergio Baranzini

AUDITORIUM

14:00-14:45 | Francisco Quintana (🇺🇸)
14:45-15:30 | Takashi Yamamura (🇯🇵)

The MS Panel – What causes MS and how do we cure MS?
15:35-16:35

Panel: Bibiana Bielekova, Bridget Bagert, David Baker, Gavin Giovannoni, Heinz Wiendl, Howard Weiner and Pamel McCombe

Co-hosts: Lisa Melton and Amit Bar-Or

Conference Close
16:35 – 17:00